Misja: pierwsza garderoba maluszka. Ile ubranek potrzebuje noworodek?

Dyskusje pod hasłem “ile ubranek dla noworodka” rozgrzewają niejedno forum i spędzają przyszłym rodzicom sen z powiek. Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, co kupić i jak ubierać noworodka w domu i na spacerach.

Zdjęcie szuflady z ubrankami

Ile ubranek dla noworodka kupić przed porodem?

Na początku uspokajamy: z dużym prawdopodobieństwem ubranek wam nie zabraknie. Śpioszki i pajacyki to jedne z najczęściej wybieranych prezentów dla maluszków, a w razie nagłej potrzeby, ubranka można błyskawicznie dokupić. Przygotuj sobie jednak bazę, abyś po porodzie mogła skupić się na dziecku i sobie.

Kompletowanie garderoby zacznij od rozmiaru 56. Ile ubranek kupić w tym rozmiarze? Po kilka sztuk danego rodzaju odzieży, gdyż niemowlaki błyskawicznie rosną. Najlepiej skompletuj wyprawkę z ciuszków w rozmiarach 56 i 62. Przekonasz się przy tym, że niestety rozmiar rozmiarowi nierówny, podobnie jak przy ubraniach dla dorosłych. Przy doborze wielkości pomocne będą także informacje o spodziewanej wadze dziecka, które otrzymasz od lekarza. Jeśli oczekujesz wcześniaka, zaopatrz się w ubranka w rozmiarach 48-52.

Wyprawka dla noworodka - lista ubranek. Ile czego kupić?

- Body - 10-12 sztuk. To podstawa niemowlęcego stroju. Postaw na body kopertowe lub rozpinane z przodu, najłatwiejsze do zakładania.

- Półśpiochy lub legginsy - 8-10 sztuk. Razem z body będą stanowiły komplet. Kupuj te z miękkim pasem, najlepiej bez gumki.

- Pajacyki - 8-10 sztuk. Wybierz te rozpinane z przodu na całej długości lub z dodatkowym zapięciem w kroku. Pajacyki świetnie sprawdzają się jako piżamka, możesz także dokupić kilka sztuk cieplejszych pajacyków na spacery.

- Kaftaniki - 6-8 sztuk. To zapinane lub zawiązywane z przodu bluzeczki, dodatkowe okrycie zakładane na body.

- Czapeczki - 2-3 sztuki (w zależności od pory roku).

- Skarpetki - 6-8 par.

Jak wybierać ubranka dla noworodka? Czego nie warto kupować?

- Wybieraj ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy bambus. Sprawdź także, czy ubranie posiada certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100.

- Kupując ubranka dla noworodka zastanów się, czy leżącemu dziecku będzie w nim wygodnie. Unikaj zatrzasków z tyłu ubranka i ciasnej gumki w pasie. W pierwszych miesiącach życia niezbyt praktycznie są t-shirty i sukienki.

- Wybieraj miękkie tkaniny, bez niepotrzebnych ozdób, kokardek czy zapięć, które mogą być niewygodne dla małego człowieka.

- Zapytaj wśród rodziny i znajomych, czy ktoś nie ma ubranek po swoim dziecku do oddania. Ubrania z drugiej ręki mają tę zaletę, że po wielu praniach są miękkie i przytulne.

- Pamiętaj, że maluch błyskawicznie wyrasta z kolejnych rozmiarów, dlatego lepiej zainwestować w fotelik, matę lub śpiworek niż w nadmiar ubranek.

- Wszystkie ciuszki - pajacyki, body, śpioszki, czapeczki - wypierz w hipoalergicznym, przebadanym dermatologicznie środku do prania, np. mleczku do prania do bieli Lovela Baby lub mleczku do prania do kolorów Lovela Baby.

- Przez pierwsze kilka miesięcy ubranka dla niemowlaka należy prasować.

Jak ubierać noworodka w domu?

Świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się, ile warstw ubranek będzie odpowiednie dla noworodka. Podstawowa zasada, która sprawdzi się zarówno w domu, jak i na zewnątrz, to ubieranie maleństwa w o jedną warstwę cieplej niż siebie. Pamiętajmy jednak, że dotyczy ona dziecka, które jeszcze się nie przemieszcza, i sprawdza się przy optymalnej temperaturze. Przykładowy strój to body, półśpiochy lub miękkie spodnie, skarpetki i kaftanik. Wygodnie maluszkowi będzie także w body i śpioszkach z zakrytymi stópkami. Warto wiedzieć, że noworodki i niemowlaki nie mają jeszcze w pełni wykształconej termoregulacji, co oznacza, do utrzymania prawidłowej temperatury ciała potrzebują pomocy. Jeśli nie jesteś pewna, czy twojemu maleństwu nie jest za zimno lub za ciepło, dotknij jego karku. Jeśli będzie rozgrzany i spocony, odejmij jedną warstwę, a jeśli będzie chłodny, ubierz dziecko cieplej. Pamiętaj, że zimne nóżki lub rączki nie są tutaj wyznacznikiem. Co więcej, dziecko, które będzie odczuwało dyskomfort termiczny, zapewne da ci o tym znać, a ty szybko nauczysz się odczytywać jego sygnały.

Jak ubierać noworodka do snu?

Kwestia ile ubranek potrzebuje noworodek do snu, budzi wiele wątpliwości. Rodzice często obawiają się, że maluszek zmarznie, a źle dobrane ubranie wpłynie na jakość snu dziecka. Zacznijmy od zapewnienia optymalnej temperatury w sypialni, czyli ok. 18-22 stopni. Jeśli mamy taką temperaturę i nasz noworodek nie jest wcześniakiem, nie potrzebuje w nocy czapeczki. Wygodną piżamką dla dziecka będą np. body i śpioszki a do tego, dobrane w zależności od temperatury i pory roku, lekkie okrycie lub śpiworek. Bezpieczeństwo jest kluczowe, dlatego niemowlaka nie przykrywamy kołderką, którą mógłby przykryć sobie twarz w czasie snu i utrudnić oddychanie. Dobrym rozwiązaniem będzie zawinięcie maluszka w rożek, kocyk lub zakup specjalnego śpiworka do spania.

Jak ubrać dziecko na spacer?

Pamiętaj o zasadzie jednej warstwy więcej, szczególnie jeśli Twoje dziecko nie jest jeszcze aktywne. W zależności od pogody możesz ubrać maluszka podobnie jak siebie, jako dodatkową warstwę dodając okrycie - śpiworek, kocyk lub bambusową pieluszkę - w zależności od pogody. Weź pod uwagę, że sam wózek także będzie osłaniał dziecko przed wiatrem, dzięki czemu pod daszkiem gondoli będzie panowała wyższa temperatura.

Konsekwencje przegrzania mogą być gorsze od wychłodzenia, dlatego w ostateczności lepiej ubrać dziecko odrobinę za lekko. Jeśli masz wątpliwości, czy niemowlakowi nie jest za zimno, pamiętaj o sprawdzeniu temperatury karku. Szczególnie maleńkie dzieci mają mniejszą zdolność do pocenia się, a przegrzanie może być dla nich bardzo niebezpieczne. Przegrzewanie także osłabia odporność i często skutkuje infekcjami.

Jak ubierać dziecko zimą?

Jeśli Twoje dziecko urodzi się zimą, do listy wyprawkowej dopisz:

- ciepły kombinezon

- czapkę, rękawiczki, szalik lub chusteczkę na szyję

- cieplejsze ubranka, na te dni w których nie będziesz zakładać kombinezonu, np. ocieplane pajace, bluzy/ sweterki, cieplejsze spodnie

- ocieplane buty niechodki lub cieplejsze skarpetki

Zaopatrz się także w śpiworek do wózka, dodatkowy kocyk i otulacz do fotelika samochodowego. Na zimowe spacery ubieraj maluszka na cebulkę i pamiętaj o podstawowych zasadach - jedna warstwa więcej dla niemowlęcia i sprawdzanie temperatury na karku. Ubranka, które są najbliżej skóry dziecka powinny być zawsze z naturalnych i przewiewnych materiałów (w mroźne dni sprawdzi się np. bielizna termoaktywna z wełny merynosa). Leżącemu maluszkowi będzie najwygodniej w kombinezonie z zabudowanymi nogawkami.

Jak ubierać dziecko latem?

Jeśli oczekujesz narodzin dziecka latem i zastanawiasz się, ile ubranek dla noworodka kupić, dobra wiadomość jest taka, że potrzebujesz ich mniej niż rodzice “zimowych” dzieci. Na swojej liście zakupów zapisz więcej sztuk body z krótkim rękawem oraz rampersy (rodzaj pajacyka z krótkimi rękawkami i nogawkami). Przydatne będą także bawełniane i bambusowe otulacze, którymi możesz lekko okryć dziecko w ciepły dzień lub na noc. Latem zapomnij o zasadzie jednej warstwy i zadbaj o to, by przede wszystkim nie przegrzewać maluszka. W upalne dni najlepszym strojem będzie samo body, rampers lub w domu nawet sama pieluszka. Na spacerach chroń dziecko przed słońcem za pomocą kremów z filtrem oraz przymocowanej do wózka parasolki. Nigdy nie zasłaniaj budki wózka pieluchą, gdyż możesz doprowadzić do przegrzania malucha. W chłodniejsze dni dobrze sprawdzi się bawełniana bluza, którą w razie zmiany pogody można wygodnie rozpiąć.

Nawet jeśli te zasady wydają ci się teraz skomplikowane, z pewnością bardzo szybko dojdziesz do wprawy i będziesz doskonale wiedzieć, jak ubierać dziecko latem i zimą. W razie wątpliwości, postaw na swoją intuicję i słuchaj tego, co chce Ci powiedzieć twój maluszek.



Źródło

https://badaniaprenatalne.pl/niemowle/jak-ubierac-niemowle/

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52403,jak-ubierac-male-dziecko 

https://mamotoja.pl/niemowle/noworodek/wyprawka-jaki-rozmiar-dla-noworodka-i-ile-ubranek-kupic-28810-r1/

Nasze produkty lovela

Wybierz i kup produkty Lovela Baby pasujące do Twoich potrzeb.

Polecamy jeszcze…

Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.

Zdjęcie wyprawki dziecięcej
Zdjęcie wyprawki dziecięcej
Zdjęcie brzucha kobiety
Noworodek w wannie