Tajniki delikatnej skóry niemowlaka
Jak prawidłowo pielęgnować skórę noworodków i niemowląt?
Wymagająca skóra niemowlęcia
Narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie dla wszystkich rodziców. Nie dziwi więc fakt, że od pierwszych dni życia maluszek staje się centrum wszechświata, a oni sami nie ustają w staraniach, aby zapewnić dziecku wszystko, co najlepsze. Nie jest to wbrew pozorom łatwe zadanie, bowiem młodzi rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości. Począwszy od tych dotyczących pielęgnacji noworodka, kończąc na zagadnieniach podejmujących tematykę rozwoju. I choć prawdą jest, że każde dziecko jest inne i każde rodzicielstwo to droga pełna wzlotów i upadków, warto wiedzieć, jak się do niej przygotować. Kluczem do sukcesu jest wiedza – w przypadku pielęgnacji maluszka – wiedza na temat potrzeb skóry dziecka.
Przypomnijmy najważniejsze informacje:
- Skóra dziecka staje się w pełni rozwinięta dopiero po ukończeniu przez nie 3 lat.
- Naskórek noworodka jest 5 razy cieńszy niż naskórek dorosłego człowieka, dlatego nie stanowi pełnej bariery ochronnej dla organizmu.
- Skóra małego dziecka jest bardziej przepuszczalna niż skóra dorosłego, dlatego o wiele łatwiej ulega podrażnieniom.
- Płaszcz hydrolipidowy na skórze dziecka jest bardzo cienki i ma słabsze zdolności ochronne.
Kąpiel i pielęgnacja skóry niemowląt po kąpieli - krok po kroku
- Noworodka można kąpać co 2-3 dni. Na początku nie powinniśmy przesadzać z nadmierną pielęgnacją i kosmetykami, zapewniając skórze czas na oswojenie się ze środowiskiem zewnętrznym.
- Do pierwszych kąpieli wystarczy niewielka ilość wody, którą można obmyć skórę dziecka, a czas przebywania malca w wodzie to maksymalnie 5 do 7 minut. Idealna temperatura do kąpieli to 37۫ºC.
- Po skończonej kąpieli skóra maluszka wymaga osuszenia - najlepiej zrobić to delikatnie otulając dziecko miękkim ręcznikiem.
- Pielęgnacja okolicy podpieluszkowej - skóra w tej okolicy jest narażona na kontakt z nieczystościami, nie ma dostępu powietrza, a myta i wycierana podczas przewijana jest podatna na podrażnienia. Podczas przewijania maleństwa korzystnie jest pozwolić skórze pooddychać przez 5-10 min.
- Jeżeli w czasie przebierania pieluszki maluszek zrobi siusiu, wystarczy ruchem dotykowym osuszyć skórę suchym płatkiem bawełnianym. W przypadku kupki zawsze oczyszczamy skórę myjąc ją płatkiem bawełnianym z wodą lub bezpośrednio wodą. Można również sięgnąć po chusteczki pielęgnacyjne, ale tutaj warto wybrać takie, które w 99% zawierają wodę.
- Dodatkowo u noworodków i małych niemowląt przy przewijaniu skórę należy posmarować maścią lub kremem barierowym. U niemowląt po 3. miesiącu życia stosowanie tych preparatów można ograniczyć do 2-3 razy dziennie.
- W przypadku większości maluchów nie ma konieczności smarowania kremem lub balsamem po każdej kąpieli. Najlepiej potrzeby skóry waszego dziecka skonsultować z lekarzem.
Ochrona skóry niemowlęcia przed słońcem i mrozem
Zdrowa skóra nie wymaga nakładania preparatów z emolientami. Jednakże w niesprzyjających warunkach atmosferycznych warto sięgnąć po wsparcie, aby ochronić skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. W okresie zimy, gdy temperatura spada poniżej 0ºC, na 15 min przed planowanym spacerem, skórę twarzy należy posmarować preparatem chroniącym przed mrozem i wiatrem. Natomiast, po powrocie, nadmiar preparatu trzeba zmyć mokrym płatkiem bawełnianym. Z kolei latem warto sięgnąć po preparaty z filtrami. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wskazówki zawarte na opakowaniu od jakiego wieku można dany preparat stosować i co ile godzin trzeba smarować skórę. Bez względu na to, na jaki krem czy balsam się zdecydujemy, należy nakładać go na skórę ok. 15 min przed planowanym wyjściem na dwór, aby dobrze się wchłonął.
Bezpieczna zabawa w wannie
Niektóre niemowlęta uwielbiają kontakt z wodą i kąpiel jest dla nich doskonałą formą zabawy, a także rytuałem przed zaśnięciem, który porządkuje cykl dnia. Jeżeli przyzwyczaimy dziecko do codziennych kąpieli, maluch łatwo z nich nie zrezygnuje. Warto jednak wystrzegać się codziennego mycia ciała maluszka przy użyciu kosmetyków – emulsji czy mydeł i ograniczyć się tylko do wody, która pozwoli oczyścić skórę i zapewni chwile pełne radości.
O czym warto jeszcze pamiętać, aby kąpiel była bezpieczna dla skóry?
- Wybierając kosmetyki do mycia warto sięgać po te, które mają pH 5,5 i wyraźne oznaczenie, że są rekomendowane dla dzieci.
- Formuła produktu – emulsja, żel czy kostka to kwestia wygody, jeśli produkt spełnia powyższe kryteria.
- Gąbkom i myjkom – zdecydowanie dziękujemy, ponieważ nie są higieniczne - stanowią za to idealne siedlisko dla pleśni i grzybów.
- Zabawki kąpielowe – regularnie wyparzamy i wymieniamy – podobnie jak wspomniane powyżej myjki, są idealnym siedliskiem dla bakterii.
- Do mycia dziecięcych włosów wystarczy emulsja do kąpieli lub delikatny szampon, który jest przeznaczony dla najmłodszych – ma delikatną formułę i nie podrażnia oczu.
Objawy skóry alergicznej i wrażliwej
Jeśli mimo właściwej i delikatnej pielęgnacji skóry niemowlęcia, zauważymy podrażnienia, warto skonsultować je z lekarzem. Symptomy, na które trzeba zwrócić uwagę:
- Jeżeli po kontakcie skóry z wodą kranową, mydłem lub emolientem obserwujemy zaczerwienienie i świąd, to możemy przypuszczać, że skóra dziecka jest wrażliwa.
- Również materiały, z których zrobione są ubranka, a zwłaszcza te w ciemnych kolorach lub/i nie zrobione z czystej bawełny mogą powodować rumieniowe reakcje na skórze, zwłaszcza wrażliwej.
- Zmiany skórne takie jak wysypka, swędzenie, zaczerwienienia, grudki czy krostki, mogą być powodowane przez alergię kontaktową, która pojawia się na skutek kontaktu skóry z alergenem.
- Kłopoty z układem pokarmowym – objawem alergii pokarmowej u dziecka mogą być: bóle brzuszka, biegunki, ulewania, wymioty, krew i/ lub śluz w stolcu, zaparcia. W efekcie dziecko może gorzej przybierać na wadze.
- Częste infekcje dróg oddechowych z dusznością i obturacjami, przewlekający się katar.
Pamiętaj! Jeśli stan skóry twojego dziecka cię w jakikolwiek sposób niepokoi, zawsze zwracaj się o pomoc do lekarza, który może rozpoznać lub wykluczyć alergię.
Pielęgnacja skóry niemowlęcia a ubranka
Aby ubranka, które przygotowujemy dla naszego dziecka nie podrażniały jego skóry, warto stosować się do kilku wskazówek:
- Wybieraj ubranka z czystej bawełny lub materiałów antyalergicznych, z certyfikatem GOTS.
- Pranie ubrań przed pierwszym założeniem jest niezwykle istotne nie tylko ze względów higienicznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Piorąc takie ubranie usuwamy z niego nie tylko kurz, brud czy chemikalia, ale także roztocza i drobnoustroje. Dodatkowo w nowych ubraniach często zawarte są potencjalnie drażniące chemikalia.
- Pierz w wysokiej temperaturze (zgodnie ze wskazaniami na metce), dwukrotne płukacz ubrania a jeśli twoje dziecko ma wrażliwą skórę, koniecznie wypracuj ubranka przed założeniem ich maluszkowi.
- Postaw raczej na jasne kolory, ciemniejsze tkaniny mogą być mocniej nasycone barwnikami, zrezygnuj także nadmiernej ilości ozdób, kokardek itp. na ubranku dziecka, mogą podrażniać skórę.
- Do prania ubranek dziecięcych wybieraj produkty, które można stosować już od 1 dnia życia. Zwróć uwagę na skład - bezpieczny środek piorący musi być wolny od alergenów, barwników oraz wybielaczy optycznych. Produkty z linii Lovela Baby są nie tylko hipoalergiczne i bezpieczne dla skóry maluszka, ale także, aby uzyskać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka - przeszły kompleksowe badania dermatologiczne.
- Do prania swojej odzieży oraz odzieży pozostałych domowników z powodzeniem możesz stosować produkty z linii Lovela Family, które charakteryzują się nie tylko skutecznością w usuwaniu zabrudzeń i plam (ich formuła została wzbogacona o aktywne składniki piorące), ale także bezpieczeństwem dla zdrowia całej rodziny.
Kiedy dziecko można zacząć przyzwyczajać do „dorosłych” kosmetyków i środków do prania?
W przypadku skóry nie możemy mówić o żadnym przyzwyczajaniu, ponieważ wprowadzenie do pielęgnacji dziecka „dorosłych” żeli do mycia czy proszków do prania może być bezpośrednią przyczyną wysypki, przesuszenia, zaczerwienienia skóry i pojawienia się świądu. Należy pamiętać, że skóra dziecka rozwija się do 3 r.ż. i do tego czasu nie ma w pełni wykształconych funkcji ochronnych, a co za tym idzie jest bardziej podatna na podrażnienia. Dlatego tak ważne jest, aby dla noworodków i niemowląt wybierać kosmetyki i środki piorące bezpieczne do stosowania od pierwszych dni życia. Idealny preparat powinien mieć delikatną, hipoalergiczną formułę, a jego bezpieczeństwo powinno zostać potwierdzone w badaniach dermatologicznych.
Artykuł opracowany na podstawie tekstów dr Lidii Ruszkowskiej z e-booka „Rozwój i pielęgnacja dziecka. W rytmie dużych i małych serc”.
Nasze produkty lovela
Wybierz i kup produkty Lovela Baby pasujące do Twoich potrzeb.
Polecamy jeszcze…
Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.