Jak odbijać dziecko?
Do kiedy, w jakiej pozycji i co zrobić, jeśli dziecku się nie odbije?
Dlaczego należy odbijać dziecko?
Odbijanie to konieczna i naturalna czynność. Pomaga maluszkowi uwolnić powietrze, które połknął podczas karmienia. Jest niezwykle istotne dla dzieci pijących łapczywie, które nabierają dużo powietrza, oraz karmionych za pomocą butelki. Odbijanie dzieci karmionych piersią często nie jest nieodzowne. Jeśli twoje dziecko nie ma żadnych dolegliwości brzuszkowych po karmieniu, nie musisz go stosować. Podobnie w nocy nie zawsze jest potrzebne, jeśli dzieci w nocy jedzą spokojnie i nie nabierają przy tym za dużo powietrza.
Odbijanie zapobiega złemu samopoczuciu dziecka oraz męczącym przypadłościom takim jak ulewanie, kolka, wzdęcia.
Jak odbijać dziecko? Poznaj wygodne pozycje do odbijania
• Odbijanie na kolanach rodzica
Możemy na przykład położyć sobie malucha na swoich kolanach tak, aby głowa znajdowała się wyżej niż miednica. Swoje nogi możemy ustawić w lekkim rozkroku, tak, aby nie uciskać brzuszka dziecka. Pozycja do odbijania dziecka nie musi być pionowa, powinna być nieco wyższa niż pozioma.
• Odbijanie podczas noszenia na brzuchu
Innym sposobem na „odbijanie” jest noszenie malucha na rękach w pozycji na brzuchu. Możemy wówczas trzymać malucha nieco bliżej pionu, unosząc wyżej górną część ciała.
• Odbijanie podczas noszenia na ramieniu
Najbardziej popularnym sposobem na „odbijanie” dziecka jest umieszczenie go na ramieniu rodzica. W tej pozycji nie widzimy dziecka i nie mamy do końca kontroli nad jego pozycją, natomiast niektóre maluchy odbijają tylko w tej pozycji. Warto pamiętać, że pozycja do odbijania dziecka nie musi być pionowa, powinna być tylko nieco wyższa niż pozioma.
Odbijanie dziecka - najczęściej zadawane pytania
Czy noworodek zawsze odbija po jedzeniu?
Teoretycznie powinien odbić po każdym karmieniu. Jeśli dziecko nie odbije, może być niespokojne, odczuwać dyskomfort, a po jakimś czasie może ulać część pokarmu. W praktyce zależy to od maluszka, czasem może odbić dopiero kilkanaście minut po karmieniu lub wcale. Z czasem nauczysz się odczytywać sygnały dziecka, a wasze karmienia będą spokojniejsze.
Czy poklepywanie dziecka po plecach pomaga w odbiciu?
Obecnie nie jest zalecane. Dużo lepsze będzie delikatne poklepywanie pupy, masowanie plecków lub brzuszka.
Co zrobić, jeśli dziecku się nie odbije?
Po kilkunastu minutach możesz ułożyć dziecku no boczku. Nawet gdyby ulało pokarm, nie powinno się zakrztusić. Obserwuj maluszka - jeśli jest niespokojny pomasuj mu delikatnie plecki lub brzuszek, a jeśli widzisz że czuje się komfortowo, być może tym razem odbijanie nie będzie potrzebne.
Jak długo należy odbijać dziecko?
Dziecko należy odbijać do ok. 6. miesiąca życia - wtedy jego układ pokarmowy jest już bardziej dojrzały i odbijanie po prostu przestaje być potrzebne.
Artykuł opracowany na podstawie tekstu Ewy Kowalczyk „Rozwój i pielęgnacja dziecka 0-3 miesiące” z e-booka „Rozwój i pielęgnacja dziecka. W rytmie dużych i małych serc”.
Nasze produkty lovela
Wybierz i kup produkty Lovela Baby pasujące do Twoich potrzeb.
Polecamy jeszcze…
Te artykuły mogą być dla Ciebie ciekawe.