Kiedy przygotować wyprawkę do szpitala i jak ją spakować?
Torbę do szpitala najlepiej żebyś miała gotową w plus minus 34. tygodniu ciąży. Co oznacza, że niektóre rzeczy warto wybrać znacznie wcześniej. Jeśli chodzi o wyposażenie pokoiku, warto pamiętać, że na niektóre meble czeka się kilka tygodni. To samo zdarza się, jeśli chodzi o wózek. Dlatego tych przygotowań lepiej nie odkładać na później.
Do szpitala powinnaś zabrać dość sporo rzeczy dla siebie i dla dziecka, dlatego wybierz, jak najwygodniej będzie ci je zorganizować. Możesz spakować się w:
- 2 torby - jedna dla mamy, druga dla dziecka
- 1 dużą torbę podróżną - jedna połowa dla mamy, druga dla dziecka
- 2 torby - jedna na poród, druga na pobyt w oddziale położniczym
Rzeczy najpotrzebniejsze połóż na wierzchu, a mniej potrzebne pod spodem. Pamiętaj też, aby z ułożeniem rzeczy zapoznać partnera/osobę towarzyszącą Ci w trakcie porodu, aby wiedziała, co gdzie leży.
Wyprawka do szpitala dla mamy
Najlepiej wydrukuj obie listy – dla mamy i dla dziecka – i zaznaczaj, co już masz gotowe. Połóż je blisko torby, tak abyś przed samym wyjściem do szpitala mogła dopakować np. wodę lub coś do zjedzenia. Sprawdź także zalecenia szpitala, w którym będziesz rodzić - wiele z nich publikuje listę rzeczy, które powinny się znaleźć w torbie dla noworodka i mamy.
- Dokumenty do porodu
To dokument tożsamości, karta przebiegu ciąży, wyniki badań. Przygotuj je zgodnie z zaleceniami szpitala. - Szlafrok – 1 szt.
Jeśli nie korzystasz ze szlafroka, możesz zabrać ze sobą dłuższy rozpinany sweter lub ulubioną narzutkę. Na sali, w której będziesz przebywać z dzieckiem, będzie bardzo ciepło, ale powinnaś mieć coś, w czym wygodnie będzie ci się poruszać po szpitalu. - Koszula do porodu – 1 szt.
Możesz wybrać też luźny długi t-shirt, taki którego nie będzie żal ci się pozbyć. - Koszule do karmienia (bądź koszule nocne rozpinane na guziki) – 2 lub 3 szt.
- Bezpośrednio po porodzie sprawdzą się znacznie lepiej niż piżamy.
- Skarpetki – 4 szt.
- Maść na podrażnione brodawki sutkowe
- Maść (najczęściej z lanoliną) przyspieszająca gojenie się i łagodząca podrażnienia.
- Wkładki laktacyjne
Na pierwsze dni po porodzie raczej wybierz te jednorazowe. - Miękkie staniki do karmienia
- Koniecznie w większym niż zwykle rozmiarze, twoje piersi po porodzie będą się zmieniać. Wybierz miękki materiał, który nie będzie ich podrażniał.
- Duży ręcznik do ciała
Praktyczny będzie ten w ciemnym kolorze. - Mniejszy ręcznik do twarzy
- Ręczniki papierowe
- Podpaski duże poporodowe – ok. 20 szt.
Możliwe, że szpital je zapewni, ale lepiej mieć je pod ręką. - Podkłady poporodowe
Również mogą być udostępnione przez szpital, ale warto się nie zaopatrzyć. - Majtki poporodowe
Możesz wybrać jedno- lub wielorazowe, siateczkowe lub bawełniane. Ważne, aby były przewiewne i nieuciskające. - Kosmetyki w miniaturkach
- Opcjonalnie kosmetyki do makijażu
- Prowiant do podjadania w szpitalu
Wybierz coś zdrowego, ale jednocześnie treściwego np. zbożowe batoniki, suszone owoce i orzechy, jogurt do picia, kanapki, banany. - Woda
- Koniecznie małe buteleczki z ustnikiem, możesz bezpośrednio po porodzie nie mieć siły na podniesienie dużej butelki
- Kubek i sztućce
- Gumka do włosów
- Balsam do ust
- Klapki łatwe do umycia
- Ładowarka do telefonu
- Poduszka do karmienia
- Opcjonalnie zabierz także dodatkową małą poduszkę dla siebie.
- Laktator
Często można go wypożyczyć w szpitalu, ale jeśli planujesz i tak go używać, możesz zaopatrzyć się we własny, wybrany model.
Co jeszcze możesz wpisać na listę rzeczy do szpitala?
- Playlistę porodową, czyli utwory, które wprawią Cię w dobry nastrój. Dodadzą siły, energii bądź wyciszą i przyniosą ukojenie.
- Afirmacje porodowe, które możesz przygotować sama. Zapoznaj z nimi osobę towarzyszącą. Przykład - każdy skurcz przybliża mnie do spotkania z dzieckiem.
- Komplet ubrań na wyjście ze szpitala. Twój partner może je później donieść, ale mamy radzą by wybrać dla siebie wcześniej wygodny strój. Powinny być to raczej ubrania z okresu ciąży, twoje ciało będzie miało na początku wciąż raczej ciążowe kształty.
Wyprawka dla dziecka do szpitala
- Ciepły kocyk
- Rożek lub otulacz
- Czapeczki – 3 szt.
- Ubranka – 3 lub 4 komplety - np. pajac +body
- Skarpetki
- Ręcznik
- Pieluszki jednorazowe - 24 szt. rozmiar 1
- Maść natłuszczająca okolicę intymną
- Opakowanie nawilżanych chusteczek
- Opcjonalnie płatki kosmetyczne (dla osób, które nie chcą używać chusteczek - wtedy dobrze zabrać ze sobą miseczkę na wodę i termos, by ciepła woda była pod ręką)
- Podkłady jednorazowe do przewijania
- Pieluszki tetrowe 4-5 szt.
Przed spakowaniem najlepiej wypierz wszystkie ubrania i tkaniny (np. ręczniki) w środku do prania bezpiecznym dla dzieci od pierwszego dnia życia. Zarówno ubranka dziecięce, jak i twoje, przyszła mamo. Dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, gdy będziesz brała je na ręce czy przystawiając do piersi, będzie miało kontakt z ubraniem mamy. Wybierając produkt do płukania tkanin najlepiej wybrać produkt hipoalergiczny, przeznaczony do prania ubranek dziecięcych z linii Lovela Baby.
Artykuł opracowany na podstawie tekstu Katarzyny Płazy-Piekarzewskiej „Zacznijmy od wyprawki” z e-booka „Rozwój i pielęgnacja dziecka. W rytmie dużych i małych serc.”